Saç Problemleri

Erkek Tipi Saç Kaybı

Erkek tipi saç kaybı yaşanmasında değiştirilmesi mümkün olmayan 3 temel faktör vardır: “Genetik yatkınlık, Erkeklik Hormonu Testosteron’un varlığı ve Yaşlanma”.

Erkek tipi saç kaybının %90‘ı genetik sebeplerden kaynaklanır. Kişi doğuştan saç kaybı yaşamaya genetik olarak programlıdır. Bilimsel çalışmalar, saç dökülmesini yaratan genetik etkilerin kişiye anne ve ya baba tarafından gelebildiğini ortaya koymuştur.

Bir tarafta anne ve babada saç kaybı olmadığı halde saç kaybeden kişiler görülürken, diğer tarafta babası kel olduğu halde saç kaybetmeyen kişiler de mevcuttur.

Erkek tipi saç kaybını yaratan gen haritasında amca, dayı, dede gibi yakın akrabaların da rolü bulunmaktadır. Genetik saç dökülmesi ergenlik sonrası herhangi bir yaşta başlayabilir. Özellikle 16-30 yaş aralığında

genetik etkiler daha baskındır. Ancak yaşlanmaya bağlı olarak da saç kaybı artmaktadır. Saç dökülmesinin artmasında sağlık durumu, stres seviyesi, düzensiz uyku, sigara ve alkol kullanımı ve beslenme şekli gibi faktörler de etkilidir. Saç derisi sorunlarının da- aşırı yağlanma, kepeklenme -saç kayıplarını artırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur.

Genetik saç kaybını durdurmak ve yeni saç çıkarmak var olan bilimsel yöntemlerle henüz mümkün değildir. Saç çıkartan “mucize” bir ürün yoktur. Saç kaybı sebebi genetik dahi olsa, düzenli uygulamalarla saç deri sağlığı iyileştirilerek, saç kaybının seyri yavaşlatılabilir, saç kalitesi artırılabilir.

Saçı tamamen açılan kişiler de ise en sağlıklı yaklaşım saçın durumu ile barışık olabilmek ve saç ekimi çözümlerinden destek almak olabilir.