fbpx

Saç Problemleri

Erkek Tipi Saç Kaybı

Erkek Tipi Saç Kaybında veya Genetik Saç Kaybında değiştirilmesi mümkün olmayan 3 temel faktör vardır: “Genetik yatkınlık, Erkeklik Hormonu Testosteron’un varlığı ve Yaşlanma”.

Erkek tipi saç kaybının %90‘ı genetik sebeplerden kaynaklanır. Kişi doğuştan saç kaybı yaşamaya genetik olarak programlıdır. Bilimsel çalışmalar, saç dökülmesini yaratan genetik haritanın kişiye hem anne hem baba tarafından gelebildiğini göstermektedir.

Bir taraftan aile öyküsünde saç kaybı olmadığı halde saç kaybeden kişiler görülürken, diğer tarafta babası kel olduğu halde saç kaybetmeyen kişiler de mevcuttur.

Erkek tipi saç kaybını yaratan gen haritasında amca, dayı, dede gibi yakın akrabaların da rolü bulunmaktadır. Genetik saç dökülmesi ergenlik sonrası herhangi bir yaşta başlayabilir. Özellikle 14-35 yaş aralığında, androjen hormonların yüksek seviyede olması sebebi ile genetik saç kaybının bu yaşlarda görülmesi daha sıktır. Ancak saç kaybı olabilmesi için kişide saç kaybı genlerinin ve reseptörlerinin olması gerekir.  40 yaş sonrası gelişen saç kayıpları daha yavaş ilerlemekte ve “yaşlanmaya” bağlı görülmektedir.

Saç kaybının artmasında sağlık durumu özellikle kardiyo-vasküler hastalıkların varlığı, kronik hastalıklar, stres seviyesi, düzensiz uyku, sigara ve alkol kullanımı ve beslenme şekli, ilaç kullanımı, kilo sorunları, bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı gibi faktörler de etkilidir. Saç derisi sorunları da (aşırı yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, hassasiyet gibi) saç kayıplarını artırabilmektedir.

Genetik saç kaybını durdurmak ve yeni saç çıkarmak var olan bilimsel yöntemlerle henüz mümkün değildir. Uzun zamandır saç olmayan bir bölgeden saç çıkartan “mucize” bir ürün yoktur. Genetik saç kayıpları düzenli ve uzun dönemli medikal ve kozmetik uygulamalarla yavaşlatılabilir ve geciktirilebilir. Temelde saç ve saç derisi sağlığını destekleyen topikal uygulamalarla saç kalitesi artırılabilir.

Saç kaybı oranı yüksek olan kişiler Saç Ekimi’ni değerlendirebilir, peruk ve weaving şeklinde saç kamuflasyon yöntemlerini veya saç derisi renklendirme/saç similasyonu tekniklerini değerlendirebilir. Elbette saç durumu ile barışık olabilmek de bir seçenektir.