fbpx

Hizmetler

Trikolojik Danışmanlık

Saç sorunları bütünsel bir yaklaşımla, kişiye özel olarak takip edilerek, çok yönlü şekilde desteklenirse olumlu sonuç alma ihtimali artmaktadır. Saç dökülmesi medikal/kozmetik/terapik nitelikteki kombine bakımlarla, hekim kontrolünde kan değerlerinin takibi ile, gerektiği durumlarda gıda takviyesi kullanımı ve topikal uygulamalarla desteklendiğinde daha hızlı kontrol altına alınmakta ve saç gelişimi gerçekleşmektedir.

Trikolojik Danışmanlık, diğer tüm sağlık sorunları gibi saç sorunlarının da holistik dediğimiz, kişinin yaşam şeklini, beraberinde taşıdığı genetik öyküyü, beslenme şeklini, sağlık durumunu, psikolojik durumunu, saç bakım alışkanlıklarının araştırılmasını gerektiren bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesini benimser.  Bu anlayışla öncelikle saç sorunlarının sebeplerini tanımlamaya odaklanır. Kullanılacak bakım, yöntem ve ürünün kişiye ve soruna göre belirlenmesini ve beraberinde kişinin yaşam alışkanlıklarının (beslenme, uyku düzeni, stres kontrolü, hareketli bir yaşam vb) yönetilmesi ve değiştirilmesini de içine alır. 

Saç folikülü bir organdır; saç sağlığı, vücut sağlığı ile diğer organlarla ilişki içindedir. Bu nedenle saç sorunları kan değerlerinde bir eksikliğin, bir sağlık sorununun ”ilk işareti” veya sonucu olabilir.  Saç kaybının sebeplerinin tanımlanmasında sağlık durumunun, kan ve hormon değerlerinin bilinmesi ve takibi gerekebilir. Bu aşamada mutlaka doktor işbirliği ve medikal destek gereklidir. 

Trikoloji Bilimi, saç sorunlarını kadın ve erkek açısından farklı değerlendirmeyi ve detaylı ele almayı savunur. Bilimsel çalışmalar erkeklerde görülen saç kayıplarının sebebini %90 oranında genetik yatkınlık olarak tanımlarken;  kadınlarda yaşanan saç kayıplarını ise daha çok sağlık değerleri ile ilişkili ve çok faktörlü olarak tanımlamaktadır.

Özellikle ailesinde genetik olarak saç kaybı öyküsü olan ve uzun dönemli saç ve sağlık sorunları olan kişilerde, saç dökülmesinin kombine yöntem ve bakımlarla uzun dönemli desteklenmesi gerekir.

Dönemsel gelişen saç sorunları ve saç dökülmesi artışları için bazen ev tipi, kozmetik alt yapılı bakımlar yeterli olabilir. Ancak erken yaşta başlayan, hızlı ilerleyen, yoğun dökülme ile seyreden saç kayıpları için mutlaka profesyonel destek almak gerekir. Özellikle medikal tedavilerin ve ilaç etkileşimli ürünlerin mutlaka doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması ve takip edilmesi gerekir. Her ürün ve tedavi şekli herkes için uygun olmayabilir (Hamileler, emziren anneler, kalp ve şeker hastalığı olanlar, cildi çok hassas ve alerjik olan kişiler, 18 yaş altı gençler vb).

Saç sorununun ciddiyetine göre saça yapılacak işlemlerin niteliğine ve içeriğine (medikal, kozmetik, vitamin desteği vb) karar vermek gerekir. Saç gelişimi 2-6 ay içerisinde başlar. Eğer kişide saç gelişimini geciktirebilecek vitamin/mineral yetersizliği, kansızlık veya bir sağlık sorunu varsa, saçın tepki vermesi 6 ay ve üstü süre alabilir.

Akademi Saç Terapi’de sadece kozmetik nitelikli Trikolojik Losyonlarla Terapik Bakım Uygulamaları yapılmaktadır. Saç Analizi görüşmesi sonrasında kişinin saç kaybı öyküsüne ve saç durumuna göre, Trikolojik Bakımlarla saç gelişimine katkı sağlanabilecek kişilere saç bakım programı önerilmektedir.

Saç Bakım programları süresince danışanlarımızı haftalık kontrollerle yakından takip etmekte ve saç gelişimini fiber optik mikroskop ile görüntü alarak, yıkama esnasında saç dökülme testi yaparak ve “öncesi-sonrası” fotoğraflar alarak takip etmekteyiz.

Kişide var olması muhtemel sağlık sorunlarının tanımlanması ve takibi için mutlaka hekim desteği almaya yönlendirmekteyiz.