fbpx

Kurumsal

Trikoloji Nedir?

Trikoloji, saç ve saç derisi ile ilgili sorunların araştırılması, tanımlanması ve iyileştirilmesi hedefli yapılan tüm bilimsel çalışma, teknoloji, medikal tedavi ve kozmetik bakım yöntemlerini içeren bilimsel yöntemler bütünüdür.

Yunanca “saç” anlamına gelen “trichos” kelimesinden türetilen, ilk defa 1860’lı yıllarda kullanılmaya başlanan “Trikoloji” kelimesi günümüzde saç bilimini tanımlamak için kullanılmaktadır.

Trikoloji, saç ve saç derisi ile ilgili sorunların araştırılması, tanımlanması ve iyileştirilmesi hedefli yapılan tüm bilimsel çalışma, teknoloji, saç yapılandırma yöntemleri ve kozmetik bakım yöntemlerini içeren bilimsel yöntemler bütünüdür.

Trikolojik Danışmanlık kavramı, Londra’da 1902 yılında The Institute of Trichologists birliğinin kuruluşu ile “Saç Sağlığı Koçu/Danışmanı” yetiştirmek hedefli eğitimler vermesi ile başlamıştır. Günümüzde İngiltere’de, Amerika’da, Kanada’da, Hindistan’da, Uzakdoğu Asya’da ve Avustralya’da çeşitli birlikler altında bu konuda sertifikalı eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerden, farklı uzmanlık dallarında görev yapan sağlık çalışanları, hekimler, dermatologlar, medikal estetik uzmanları, Saç Ekimi’nde uzmanlaşmış genel cerrahlar, Kozmetik sektörü çalışanları ve Kuaförler de faydalanmaktadır.

“Trikolog” lisansı almış uzmanlar “bireysel danışmanlık hizmeti“ verebildikleri gibi bazı ülkelerde hastanelerin Trikoloji bölümlerinde medikal tedavileri desteklemek hedefli planlanan kozmetik ve terapik uygulamalarda hekimlerle beraber çalışabilmektedir.

Bu uzmanlık alanındaki kişiler aynı zamanda kuaförlük hizmetleri sonrasında saçlarda meydana gelen olumsuz durumlarda mahkemelerde bilirkişi olarak görev alabilmektedir.

2021 yılı itibari ile İngiltere’de Trikoloji Eğitimini belirli prensipler ve koşullar doğrultusunda standardize etmek ve tıbba yardımcı bir alan olarak kabul edilmesini sağlamak için çalışmalar sürmektedir.