fbpx
Biotin Eksikliği ve Saç Sağlığına Etkileri

Saç İçin Biotin

6.09.2017 1

Biotin Nedir?

Biotin, B grubu vitamin ailesinin bir üyesidir. Almanca “saç ve cilt” sözcüklerinin (Haar und Haut) baş harfi “H” den türetilerek Vitamin H olarak da tanımlanır. Saça ve cilde olumlu katkılarından dolayı “ güzellik vitamini” olarak bilinir. Literatürde Vitamin B7 ve Koenzim R olarak da tanımlanan, suda eriyen bir vitamindir. Saç ve cilt sağlığı için önemli ve gereklidir. Birçok saç kozmetiği ürününde bulunur.

Saça Etkileri Nelerdir?

Saç hücrelerimiz vücudumuzda en hızlı bölünen hücrelerdendir ve yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ancak saçımız vücudumuz için hayati bir organ olarak algılanmadığı için, vitamin ve mineral eksikliğinde vücut önceliği hayati organlara verir. Bu sebeple saçımız bazı dönemlerde özel desteğe ihtiyaç duyar. Biotin saçın ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden biridir.

Biotin saç için önemlidir çünkü vücuda alınan besinlerin vücut tarafından sentezlenmesine ve emilimine yardımcı olur. Karbonhidrat, yağ ve saçın temel yapı taşı olan protein metabolizmasında rol oynar. Birçok enzimin yapısına girer onları aktif ederek gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlar. Hücre büyümesinde etkileri sebebiyle saçın sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesinin kontrolüne yardımcı olur.

Biotin eksikliği durumunda saç dökülmesinde artış, saç yapısında bozulma (incelme ve yıpranma), saç renginde matlaşma ve ya saçta beyazlama görülebilir. Saç dökülmesi, tırnak kırılması, cilt kuruluğu gibi dermatolojik kusurların yanı sıra, sinir sistemi ve bağırsaklar üzerinde de etkileri bulunur. Yetişkinlerde dil dokusunda kusurlu yapılar görülebilir.

Biotin Hangi Besinlerde Bulunur?

Biotin, yiyecekler yoluyla alınabileceği gibi bağırsak bakterileri de biotin sentezinde rol oynar.

Biotin süt, karaciğer, ceviz, tahıllar, kuruyemişler, somon balığı, soya fasulyesi, avokado, muz, karnabahar ve yumurtada bulunur.

Biotin Eksikliği Nasıl Oluşur?

Biotin eksikliği genetik olabileceği gibi, biotinden gıdalarla beslenme veya bağırsaklarda emilim bozukluğuna bağlı olarak gelişebilir. Biotin eksikliği basit bir kan testi ile anlaşılmaktadır.

Kötü beslenme, çiğ yumurta fazla tüketimi, uzun süreli antibiyotik tedavisi, epilepsi tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, damardan beslenme, yoğun sigara ve alkol tüketimi Biotin eksikliğinin ana sebepleridir.

Biotin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Biotinin gıdalar yoluyla takviyesi ilk tercih olmalıdır, ancak Biotin eksikliğinin saç ve ciltteki olumsuz etkilerinin derecesine göre, dönemsel olarak vitamin takviyesi olarak alınabilir. Çinko ile beraber alındığında daha iyi emilim yaptığı gözlemlenmiştir.

Biotin ancak eksikliği olması durumunda alındığında saç sağlığına olumlu katkılar sağlamakta ve saç dökülmesini dengelemektedir. Biotin değerleri normal olan bir kişinin, tekrar saç için Biotin almasının saça daha fazla katkı sağlamadığı bilimsel çalışmalarca ortaya konmuştur.

Eksikliği düşünülen bir vakada, öncelikle klinik bulgular biotin eksikliğini düşündürmelidir. Kandaki biotin değeri ölçümü, eksikliği doğruladığı durumlarda öncelikli olarak beslenmede düzenleme yapılmalı, Biotin içeren gıdalar bol tüketilmeli ve doktor önerisi ile Biotin tabletleri kullanılmalıdır. Teşhis sonrası Biotin alımı ile beraber şikâyetler hızla düzelmektedir.

Akademi Saç Terapi Instagram hesabını takip edin.


1 Yorum