fbpx
Kepek için Kullanabileceğiniz Ürünler

Kepek için Kullanabileceğiniz Ürünler

4.02.2019 2

Kepek dönem dönem pek çok kişinin kabusu olabiliyor. Kimi insanlar belirli bir dönem kepek problemi yaşarken, kimi insanlarda bu durum daha ısrarcı ve uzun dönemli olabiliyor. Peki, kepek nedir? Kepek için kullanabileceğiniz ürünler nelerdir?

Kepek saç derimizde biriken ölü deri hücreleridir, yeni deri hücresi oluştukça eski deri hücreleri atılır. Yani aslında hepimizin saç derisinde kepek oluşuyor ve pek çoğumuz yıkama tarama esnasında bu kepeği arındırabiliyoruz.

Ancak bazı kişilerde kepeğin daha görünür şekilde seyrettiği, pullanmanın saç yüzeyinde görünür olduğu günlük hayatı zorlayacak noktada kontrol dışı olduğu dönemler de olabilir. Bazı kişilerde ise saç derisi yüzeyinde kepek zannedilen ancak daha kalın kepek ve kabuklanma tabakası ile seyreden egzama ve sedef tipi cilt rahatsızlıkları da var olabilir. Kepek miktarı fiziksel olarak zorlandığımız, stres seviyemizin arttığı ve bağışıklık sistemimizin zayıfladığı dönemlere bağlı olarak da artış gösterebilir.

Özellikle kronik kepek, egzama ve sedef problemi yaşayan kişilerde, cilt hücre bölünmesi ve buna bağlı olarak daha çok ölü deri hücresi atımı olur. Fazla biriken ölü deri hücreleri de ciltte kabuklanma veya kronik kepek şeklinde kendini gösterir.

Bu tarz durumlarda, saç derisinden kepeği etkin bir şekilde arındırmak ve kabuklanmayı önlemek için mutlaka kepek şampuanlarından destek almak gerekir. Kepek için olan şampuanların içeriklerindeki etken maddelerle pullu tabakayı soyma, hücre bölünmesini normalleştirme gibi etkilere sahiptir.

Kepek İçin Hangi Şampuanlar Kullanılmalı?

Kepek şampuanlarında kullanılan içerikler genel olarak ketakonazol, Piroctone Olamine, Selenyum Sülfit veya genel olarak Tar diye adlandırdığımız katran içerikleridir. Bu içeriklerden birine sahip bir şampuanla düzenli olarak saçı yıkamak kepeğin kontrol altına alınması ve önlenmesi açısından önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her yıkamada kepek şampuanı kullanmaktan kaçınmak, saç derisindeki kepek yoğunluğuna göre bu şampuanları haftada 1 veya 2 kez kullanmak gerektiğidir.

Akademi Saç Terapi olarak kepek için kullandığımız Juniper Eucaliptus şampuan içeriğindeki ardıç katranı ve okaliptus ile kepekli tabakayı etkin bir şekilde arındırır, kaşıntıyı giderir ve kepek oluşumunu önler. Diğer bir ürünümüz de Philip Kingsley marka ödüllü bir şampuan olan Flaky Itchy Scalp şampuandır. Bu şampuanda da etkin madde olarak Piroctone Olamine kullanılmıştır. Bu iki şampuan da diğer kepek şampuanlarının aksine, saçı kurutma veya saç rengini soldurma gibi etkilere sahip değildir.

Eğer şampuanlar kepek ve pullanmayı arındırma ve önleme anlamında yeterli gelmezse bu durumda solüsyon ve tonik tarzı ürünlerden destek almak gerekir. Yine Akademi Saç Terapi’de bakım programları olarak sunduğumuz Philip Kingsley Flaky Itchy Scalp tonik ve J losyon ve Cade losyonlar kepek, egzama ve sedef problemlerinin cildin daha alt katmanlarından itibaren giderilmesinde son derece etkilidir. Bu ürünler de muadillerine kıyasla kortizon içermediği için düzenli ve güvenli kullanıma uygundur. Tabii bu tarz ürünleri kullanmadan önce mutlaka uzman desteği ve görüşü alınması doğru ürün kullanımı ve maksimum fayda açısından önemlidir.


2 yorum

  • Ay Ali yakar

    Merhaba hayırlı işler dilerim.benim yoğun kepek problemim var önleyemedim doktor tavsiyesiyle ketarol diye bir şampuan önerdi faydalı olurmu yada daha etkili olan şampuan önerirmisiniz teşekkür ederim.

    • Merhaba Ali bey, kepek sorunu için ketoral birebirdir. Olumlu etkilerini görürsünüz. Kepeğin yoğunluğuna göre kullanım sıklığı kısa dönemli günlük olabilir, kepek azaldığında kullanıma haftada 2 şeklinde devam etmelisiniz. Saçınızı günlük yıkamanızı tavsiye ederim, kepek azaldığında yağlanmaya karşı bir şampuanla dönüşümlü olarak ketoral kullanmaya devam etmek saç derisi sağlığı için daha iyi olacaktır.