Çocuklarda Saç Dökülmesi

13 Temmuz 2018 16


18. Avrupa Saç Araştırmaları Birliği (EHRS) Kongresi bu yıl Bologna, İtalya’daydı. Oldukça ilginç konu başlıkları ve araştırmaların yer aldığı panelde bizim de merkezimizde son dönemde daha sık karşılaştığımız bir sorun olan “Çocuklarda Genetik Saç Kayıpları” konu başlıklarından biriydi. İşin en güzel tarafı ise çocuklarda saç dökülmesi hakkında sunulan bu poster çalışmanın Türkiye’ye ait olmasıydı. Araştırmayı yapan Ankara Beykent Üniversitesi Dermatoloji Anabilim doktoru, Deren Özcan.

Akademi Saç Terapi Trikoloji merkezi olarak 12 yıldır çok çeşitli saç sorunları ile karşılaşıyor, sorunun teşhisine ve iyileştirilmesine yardımcı oluyoruz. Ancak son yıllarda özellikle ergenlik öncesi ve sonrası dönemde çocuk yaştaki vakalarda genetik alt yapılı saç dökülmeleri, yani çocuklarda saç dökülmesi bizim de daha sık rastladığımız bir durum. 

Bugünkü yazımda çocuklarda saç dökülmesi konusunda yapılan bir klinik çalışmanın sonuçlarını ve kendi gözlemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Çocukluk ve ergenlik döneminde genellikle saç kıran ve saç koparma hastalığı olarak bilinen trikotilomani daha sık karşılaşılan saç sorunları iken, eskiden olduğundan daha sık sayıda genetik bölgede saç zayıflığı yaşayan çocuk yaşta vaka görmeye başladık. 

Çalışmadan alıntı yaparak ilerlersek, şu tespitler önemli:

Genetik saç kaybı, ergenlik dönemi ve sonrasında androjen olarak tanımlı erkeklik hormonlarının varlığında ve genetik yakınlığın olduğu kişilerde görülebilmektedir. Ancak ergenlik öncesi dönemde androjen hormon seviyelerinin normal seyrettiği (kız ve erkek) kişilerde  genetik bölgede görülmeye başlayan saç kayıpları farklı faktörlerin de erken dönem saç kayıplarına etki ettiğine dair işaretler vermektedir. “

Çocuklarda saç dökülmesi konusunda yaygın olarak görülen sebepler arasında beslenme yetersizliği, demir eksikliği, ateşli rahatsızlıklar ve sık olmamakla birlikte kalıtsal yatkınlık yer alır. Son dönemde ise bize başvuran yaşları 12-14 yaşlarında değişen 3 çocuk vakada insülin direnci, tiroit fonksiyon bozuklukları, tüylenme de artış ve kilo sorunları gibi ortak bazı sağlık bulgularının varlığı dikkatimizi çekiyor. Yapılan çalışma çocuklarda saç dökülmesi ile bazı sistemik rahatsızlıkların ilişkisinin daha detaylı incelenmesi gerektiğine işaret etmektedir:  

Metabolik sendrom ve insülin direnci rahatsızlıklarının özellikle erken dönemde Genetik Saç Kaybı yaşayan (18-35 yaş aralığında) vakalarda artan sayılarda görüldüğüne işaret eden çalışmalar bulunuyor. Diabet belirtileri, yüksek kolesterol değerleri ve obesite metabolik sendromla ilişkilendirilen belirtilerdir.”

(Metabolik sendrom: genetik ve çevresel faktörlerle gelişen, bel çevresi kalınlığı, yüksek tansiyon, kan yağlarında kalitatif ve kantitatif bozukluk, kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir kardiyometabolik risk faktörleri demetidir.)

Çalışma, yaşları 11 ile 17 yaşında değişen Adrogenetik Saç Dökülmesi tanısı konan 8 çocukla yapılıyor. Saç analizindeki genel bulgu ön saç çizgisi korunurken, tepede orta saç çizgisinde açılma ve tepe bölgesinde saç hacminde azalma. Saç derisinde ise saç kılıfları çevresinde sarı tıpaların varlığını gözlemliyor.

En ilginç bulgu ise erken dönemde genetik bölgede saç kaybı yaşayan 8 çocuk vakadan 7 sinin endokrin değerleri ve laboratuar bulguları sonucu obez ve aşırı kilolu tanımlanması. Aynı 7 kişinin 4’ünde erken ergenlik belirtileri, insülin direnci, yüksek açlık şeker seviyesi, yüksek total ve serbest testosteron seviyesi ve yüksek kolestrol seviyesi tanımlamalarından bir veya bir kaçı bulunuyor. 

Erken Dönemde Görülen Saç Kayıpları Ciddiyetle Ele Alınmalı

Bu çalışma ve bulguları erken yaşta genetik bölgede saç azalması görülen kişilerde saç kaybının endokrin düzensizliğinin bir işareti olabileceğinin bu nedenle çocuklarda detaylı medikal tetkiklerin yapılmasının büyük önem taşıdığına işaret etmektedir. 

Bizim de bu çalışmaya paralel olarak, gözlemlediğimiz vakalardan çıkardığımız sonuç erken dönemde görülen saç kayıplarının ciddiyetle ele alınması ve saç kaybına erken dönemde müdahale edilmesidir. Tek başına stres hiçbir zaman saç kaybının temel sebebi değildir. Aynı şekilde kişide saç kaybına dair ailesel yatkınlık dahi olsa genetik deyip geçilmemelidir. 

 • Saç dökülmesinin artış gösterdiği erken yaş döneminde, tiroit fonksiyonlarını da içeren detaylı kan testleri yapılarak ilerlenmesi önemlidir.
 • Aşırı kilolu olmak saç dökülmesine sebep olabilen belirgin bir faktördür.
 • Bunun yanı sıra, bel kalınlığında artış, saç derisinde aşırı yağlanma, tüylenme ve sivilce problemleri belirtileri ile ilerleyen saç dökülmelerinde henüz belirgin saç kaybı olmasa da,  endokrin ve hormon testleri muhtemel başka bir rahatsızlık bulgusunun erken teşhisini kolaylaştıracaktır. Böylece saç kaybının kontrolü çok daha hızlı sağlanacaktır. 16 yorum

Yorum yazın ve fikrinizi paylaşın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Ad
  Arda demirer Merhaba.oglum 14 yasinda ve 1 senedir saclarinda dokulme var ilkten 6 tel falandi ama gittikce artti ve suanda 20ve 30 arasinda kafasinin on tarafinda azalma var . 5 kere doktora gittik ama hep stresten dediler . Kan testide yaptilar d vitamini eksik oldugunu soylediler onu kullandik ama bir ise yaramadi bize yol gosterorseniz seviniriz
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Arda Bey, günlük 20-30 tel dökülme fazla değildir ancak seyrelme de varsa ileriki dönemde daha çok saç dökülmesi yaşayacak demektir. Bu yaptırdığınız kan testleri dışında, insülin direnci ve tiroid hormonlarına da bakılması faydalı olur. Erken dönemde başlayan saç kayıplarında, genelde sistemik bir hastalık ve kilo problemleri de eşlik edebilir. Çocuklarda görülen saç kayıpları hassas bir konu olduğu için, oğlunuzu görmeden bir şey söylemek çok da doğru olmayacaktır. İstanbul’da yaşıyorsanız, oğlunuzu saç analizine getirmenizi öneririm. Böylelikle daha sağlıklı yönlendirme yapabiliriz.
 • SA
  Sibel Açıkgöz Merhaba. Kızım 12 yaşında. Yaklaşık 10 ayda en önden başlayarak saçlarında dökülme ve gözle görülür bir seyrelme oldu. Daha önceki yorumlarda belirttiğiniz kan testlerini yaptırdık. Çinko ve D vitaminini 3 ay kullandı. Dökülmesi durdu. Fakat hala saçları çok seyrek. Yazınızda belirttiğiniz gibi saçları gün aşırı çok yağlanıyor ayrıca bel ve mide bölgesi vücuduna orantısız bir şekilde kalın. Malum ergenliğe de giriyor. Sorunumuz daha da büyümeden ne yapmalıyız? Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. Yorumunuz için şimdiden teşekkür ediyorum.
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Sibel Hanım, çocukluktan ergenliğe geçen dönemdeki saç sorunlarını çok önemsemeliyiz. Çünkü ergenlik döneminde hormonlar devreye girdiğinde özellikle androjen hormonlar saç sorunlarının kontrolü daha zorlaşabilir. Kan değerlerinizi mutlaka iyi bir hematolog ve endokrinolog ile takip etmenizi öneririm. Çünkü saç dökülmesi ısrarcı davranıyorsa ki 10 aydır süren ve fark edilir bir azalmadan da bahsetmişsiniz. Özellikle demir deposu olan Feritin seviyelerinin üst sınırlara yakın seyretmesi önemlidir. Bununla beraber elbette hormon değerleri de takip edilmelidir. Bahsetmiş olduğunuz bel çevresi kalınlığı da çok önemlidir. Çocuklarda bel çevresinin kalınlaşması yani abdominal obezite oranı ile trigliserit seviyelerinde önemli bir ilişki vardır ayrıca bel çevresi insülin direnci ve kan basıncı için önemli bir risk faktörüdür.Tüm bu sağlık değerlerindeki ufak değişimler ilk önce saç dökülmesi olarak kendini gösteriyor olabilir. Hemen kan değerlerine yansıyan olumsuz bir durum olmayabilir ancak 2 sene sonra ortaya çıkabilir. Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile kilo kontrolü sağlanmalı ve fiziksel aktivite ile beden sağlığı desteklenmelidir. Gerekirse diyetisyen desteği de alınabilir. Doğru beslenme bu sürecin en doğru önlemidir. Saçının yağlanması normal 2 gündür bir saçını mutlaka yıkaması önemlidir. Baş bölgesine haftada 1 kez derma roller (0.50mm) ile işlem yapılarak saç metabolizmasını hızlandırmak saç çıkışlarına bir ivme getirebilir. Özellikle bir ürün kullanımı şu anda önermiyorum. Ancak saçları 6 ay içinde toparlamıyorsa ailede erken yaşta saç kaybı yaşayan bireyler varsa daha profesyonel yardım almanızı öneririm. Saygılarımla, Evrim Bayraktar.
 • Ü
  Ümran Merhaba kızım 7 yaşında 1 yıldır saç dökülmesiyle uğraşıyoruz.. Önce sç kıran dediler para alın bölgesinde şakaklara doğru dökülme oldu ileçlarla düzeldi ama başın çeşitli yerlerinde dönem dönem döküldü ve çıktı.. ŞİMDİ ise tepenbölgesinde bariz seyrelme var. Dr gittik bir sürü tahlil yapıldı çinko demir d vitamini gibi eksiklikler çıktı ilaç tedavisine başladık.. Son tedaviye 2 aydır devam ediyoruz ama tepe bölgesinde açılma devam ediyor.. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Lütfen bana bir yol gösterin
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Ümran Hn, saç kıran şeklinde ilerleyen saç kayıplarında olması gereken medikal takip ve yardımdır. Tepe bölgesindeki seyrelme para şeklinde bir açılma değil de “genel” bir seyrelme anladığım kadarı ile ancak “diffuse” dediğimiz genel bir saç kıran mı değil mi bunu da iyi analiz etmek gerekir. Eğer saç kıran niteliği taşımıyorsa bu tip bir seyrelme demir ve çinko eksikliğinde oluşur ancak 2 aylık tedavi kısa bir süredir. Bakımlarınıza 4-6 ay süre devam edin. Demir alımı da en az 3 ay olmalıdır, daha sonra test yaptırıp değerleri ne oranda yükseldi takip edilmelidir. Kızınızın saçı ısrarlı bakımla ve kan değerlerinin düzelmesi ile toparlayacaktır. Beslenmesinde özellikle sabahları yumurta tüketmeli ve en az bir öğünün de kırmız et tüketmelidir. Geçmiş olsun. Saygılarımla, Evrim Bayraktar.
 • Dd
  Dilara doğan Merhaba hn efendi 12 yaşında oğlum var 2 yıldır saçları inanılmaz dökülüyor test yaptırdım D ve E vitamini eksik ne önerirsiniz bilginiz verirmisiniz
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba 12 yaş önemli bir yaş ergenlik dönemi olduğu için saça destek olmak önemlidir. Öncelikle detaylı kan tesleri gerekir. Mutlaka tam kan testine ek olarak Demir, Demir Bağlama kapasitesi, Feritin, B12, folik asit, Çinko, TSH, T3, T4 gibi değerler de bilinmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenmesi, iyi uyuması çok önemlidir. Kilo sorunu varsa mutlaka diyetisyen desteği alınmalı, dengeli beslenmeli, şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmalıdır. D vitamini alabilir ancak E vitamini direk saça etki etmeyebilir. Saç dökülmesinin 2 yıldır sürüyor olması genetik etkili olduğuna işaret olabilir, bu sebeble düzenli ve uzun dönemli ürün kullanımı gerekir. Saç derisine uygulanacak kozmetik alt yapılı topikal losyon bazlı ürünlerden destek alınabilir. Öncelikle eczane bazlı ürün deneyimi yaşayabilir. Kerastase Densifique serisini 4-6 ay düzenli kullanarak süreci gözlemleyebilirsiniz. Daha güçlü alternatifler de var ancak öncelikli olarak kozmetik ürünleri denemek önemlidir. Saç derisinde kepek yağlanma gibi bir sorunu varsa mutlaka hafta 1-3 sıklığında kepek şampuanı kullanmasını tavsiye ederim. Saygılarımla, Evrim Bayraktar
 • T
  Tuğba Merhaba 12 yaşında bir kızım var. 4-5 aydır saç dökülmesi problemi yaşıyoruz. yaklaşık 1,5 ay önce Cildiye doktoruna başvurduk. kan tahlillerinde bir sorun çıkmadı. beslenmesine dikkat etsin dedi ve saç diplerine uygulayacağımız bir vitamin verdi. bunları kullanmamıza rağmen özellikle son 15 gündür inanılmaz derecede tekrar artış gösterdi dökülmeler. Psikolojik olarak da etkilenmeye başladı artık. Bu konuda beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Genel bir saç kaybı mevcut.
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Tuğba Hn, kan değerleri ve beslenmesi çok önemlidir. Kan tahlillerinde Tam Kan sayımına ek olarak Demir, Demir Bağlama Kapasitesi, Feritin, B12, TSH, T3, T4, Folik Asit, Çinko, D vitamini tüm değerlere detaylı bakmak önemlidir. Bağırsak ve mide sağlığı da etki eder değerlendirilmelidir. Bu değerleri içinde bulunduran bir kan testiniz var ise bize info@akademisacterapi.com adresine ulaştırırsanız biz de değerlendirir size bilgi veririz. Saç dökülmelerinin toparlaması 2-4 ay içinde gerçekleşir. Hekiminizin verdiği ürünleri 3 ay kullanarak sabırla süreci izlemenizi 3 ay sonra kontrole gitmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla Evrim Bayraktar
 • Ü
  Ümran Merhaba kızım 7 yaşında 1 yıldır saç da dökülme sorunu yaşıyoruz.. Önce şakağında bozuk para büyüklüğünde başladı Dr gittiğimizde saç kıran dedi ve ona göre tedaviyr başladık, dökülme başının çevresini dolaştı parça parça dökülüyor sonra çıkıyor.. Son durum ise ensemde 2 yerde var aynı zamanda tepe noktasında da saç kıran gibi değilde bariz seyrelme var bir sürü kan tahlili yapıldı demir çinko d vitamini eksikliği çıktı.. Tekrar ilaç takviyesi ve losyonlara başladık.. 1 ayı geçmesine rağmen bir toparlanma olmadı hocam artık nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.. Saç kıran da var ama ekstra bir şeylerde var.. Mantar testi temiz.. Hocam ne yapmalıyım
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba, saç kıran problemi bağışıklık sistemi ile birebir ilişkilidir. Topikal tedaviler bir aşamaya kadar etkili olur ancak daha ağırlıklı sistemik tedaviler etkili olacaktır. Benim tavsiyem bağışıklık sisteminin güçlenmesi yönünde tedavi seçeneklerini araştırmanızdır. Bu aşamada mutlaka endokrinolog desteği almak gerekir. Bununla beraber baş bölgesinde saç kayıplarını tetikleyebilecek enfeksiyonlara da hemen müdahale edilmelidir. Saç kıranın mantar ile bir ilişkisi yoktur. Kulak burun boğaz enfeksiyonları varsa diş çürükleri gibi sorunların tedavi edilmesi gerekir. Bağırsak sağlığı da çok önemlidir. Probiyotik, prebiyotik kullanımı da fayda sağlar. Kan değerlerindeki eksiklikler tamamlandıkça saç metabolizması daha olumlu tepkiler verecektir, sabırlı olup beklemek gerekir. Saç kıran hastalığı doğası gereği tekrarlayan yapıdadır, kesin bir çözümü yoktur. Ancak olumlu yaklaşım, kızınıza mümkün olduğunca sürecin stresini yansıtmamak, bu süreç uzuyorsa gerekirse peruk desteği vererek sosyal hayatta olumsuz yorum ve tepkilerden korumak önemlidir. Farklı bir yaklaşım olarak baş bölgesine tırnak fırçası ile haftada 1-2 kez masaj yapmak fayda sağlayabilir. Halk arasında fazlaca söylenen ve uygulanan sarımsakla ovma işlemlerine de karşıyız. Çünkü bu yüzeysel bir sorun değil direk genel sağlığı ile ilgili bir durum. Olumsuz duygular uyandıracak kokulu acılı işlemleri lütfen uygulamayın. Doktorunuzun söylediklerine sadık kalın ve biraz sabredin. Saygılarımla, Evrim Bayraktar
 • Ca
  Cihat acar Merhaba evrim hanım, 11 yaşındaki oğlumda maalesef 4-5 yıldır saçında dökülme oluyor her defasında dermatologtan destek alıp tedavi ettik fakat son 2 yıldır çok daha fazla dökülüp ve çok yavaş saçları çıkmaya başladı çıkan saçlarda çok cansız oluyor ve tekrar dökülüyor, stres dahi bütün ihtimallere karşı tedaviler yapıldı ama dökülme devam ediyor bu konuda nasıl bir tavsiyeniz olur?
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Cihat bey, saç dökülme şeklini iyi analiz etmek gerekir. Bahsettiğiniz saç dökülme şekli saç kıran şeklinde mi, saçı para para mı açılıyor, genel bir saç kaybı mı, bölgesel bir saç kaybı mı var? Saçı birebir incelemeden size bir tavsiye vermem çok zor. Konuyla ilgili ancak saçı gördükten sonra yönlendirme yapabilirim. Özellikle saç kıran tipi saç kayıplarında medikal tedavi alması önemlidir.
 • Me
  Murat ele 10 yaşında oğlum Var Son dönemde saclarinda azda olsa bi dökülme vardı saçlarını 3 numaraya verdik ve kafasının arkasında 3cm çapında bir saç kaybı var bunun için nereye basvurucaz yardimci olursanız sevinirim
  • Evrim Bayraktar Kurucu & Uzman Trikolog Merhaba Murat Bey, saçta para biçiminde görülen açılmalar saç kıran (alepesi areata) belirtisi olabilir, mantar rahatsızlığı da (tinea capitis) olabilir, deride yaralı doku olup olmadığına bağlı olarak bazen hızlıca ve kolayca teşhis edilebilir ve uygun tedavi ile iyileştirilir. Cildiye bölümünden bir dermatolog görüşü almanız gerekir. Bu arada saçı kazıtmak ve kısaltmak saç kaybını önlemeyecektir, aklınızda bulunsun. Saçlarını önemseyen bir çocuksa psikolojik açıdan mutsuz olmasın. Geçmiş olsun. Saygılarımla, Evrim Bayraktar.