Saçlarınız Kök Hücre İle Yenileniyor

Saçlarınız Kök Hücre İle Yenileniyor!

1 Şubat 2019


Son yıllarda, erkek tipi saç dökülmesinde (androgenetik saç kaybı) kök hücre uygulamalarını daha sık duyuyoruz ve bundan sonra daha fazla duyacağız. Kök hücreleri aktive eden yeni topikal ilaçlar, trombositten zengin plazma ile kıl folikülünü uyaran tedaviler ve yağ dokusu kök hücre enjeksiyonları ile saç dökülmesinin önüne geçilmesi artık çok daha kolay ve hızlı!

Yıllardır KÖK hücre üretiminin artırılmasını hedefleyen çalışmalar artık sonuç vermeye başladı! Hair Recovery Program (HRP) bu bilimsel araştırmalardan hareketle geliştirilen, KÖK hücrelerin aktivitesini topikal olarak artıran ve hücreleri yenileyen içeriği ile yeniden saçlanmayı teşvik eden çığır açan yeni nesil bir tedavi sunuyor. Ürünün başarısı Interlokin 6 ve DHT’yi aynı anda önleyebilmesinde!

Erkek tipi ve genetik saç kaybının temel özelliklerinden biri, kalın terminal kılların zamanla incelerek, yaşam evrelerinin kısalmasıdır. Sağlıklı uzayan saçlar zaman içinde minyatür hale gelir ve ayva tüyü şeklindeki – vellüs -kıllara dönüşür. Ek olarak, saçın büyüme evresi –anagen – sürekli kısalır, saç kılıfı ve saç kökleri küçülür, saç daha kısa sürede dökülme evresine gelir. Ve uzun süre durgunluk ve uyku evresinde kalır. Sürekli azalan saç hacmi kalıcı kellikle sonuçlanır.

Dihydro-testosteron (DHT) Hormonu

Erkek tipi saç kaybında, dihydro-testosteron (DHT) hormonunun; genetik yatkınlığı olan kişilerin saç köklerindeki ilgili reseptörlere bağlanarak saç kaybına yol açtığı pek çok çalışmada gösterilmiş bilimsel bir gerçek. Kanda sirküle eden DHT’nin de içinde bulunduğu androgen hormonlar, genetik hassasiyeti olan bölgedeki saç kök hücrelerinin sağlıklı işleyişini sekteye uğratarak saç kaybına sebep oluyor. Saç metabolizmasının bu karmaşık yapısı hala tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak bununla beraber bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar DHT’nin saç kaybına yol açan hücre içi ve hücreler arası bir dizi farklı kimyasal reaksiyonlara da sebep olduğunu gösteriyor.

İşte tam da bu noktada kellik görülen bölgedeki hücre metabolizmasını inceleyen çalışmalar, saç kök hücrelerinde, saç kaybı olmayan bölgelere kıyasla artan seviyede İnterlokin 6 stokinlerinin bulunduğunu saptıyor. İnterlokin artan bölgelerde saç kök hücrelerinin azaldığı ve saçın ömrünün hızlı sonlandığı görülüyor. Bunun aksine IL-6’yı baskıladığınızda ise saç kök hücrelerini yeniden çoğalıyor ve saçlanma yeniden başlıyor!

 

Kök Hücre İle Saçlanma Yeniden Başlıyor!

Hair Recovery Program, Interlokin 6 ve DHT’yi aynı anda bloke ederek KÖK hücreleri artırıyor ve saç kaybını önlemekte çığır açıyor! Bize de bu ürünü sizlerle buluşturmak kalıyor!

Interlokin 6 **( IL-6) çeşitli dokuların hücre çoğalmasına ve farklılaşmasını düzenleyen bir protein. Inflamasyon, travma, hastalık gibi durumlarda bağışıklık sisteminin cevabı bu sitokinlerle yürütülür. Çeşitli hücre tipleri tarafından üretilen ve salgılanan peptid ve glikoprotein yapıda olan sitokinler, enflamasyon, hücre büyümesi, iyileşmesi ve yaralanmaya karşı sistemik yanıtı da içine alan bağışıklık ve enflamatuar olayları düzenleyen kimyasal ileti molekülleridir.
Comments are closed here.